Preakness, Black-Eyed Susan Grooms Recognized By TAA Best Turned Out Awards - Horse Racing News | Paulick Report
Closex

Preakness, Black-Eyed Susan Grooms Recognized By TAA Best Turned Out Awards

Arturo Topete, the groom for Preakness contender Secret Oath, won the TAA Best Turned Out Award

The Thoroughbred Aftercare Alliance (TAA) hosted the Best Turned Out Awards in partnership with the Maryland Jockey Club during both Black-Eyed Susan and Preakness Stakes Day. Beyond the Wire sponsored the groom cash prize during the Friday May 20, 2022 Black-Eyed Susan Day card, and Fidelity First sponsored the awards during the Saturday May 21, 2022 Preakness Stakes Day card.

A cash prize and TAA gift bag were given to the winning groom of the Best Turned Out for the twelve races on the card.

Representatives from the Thoroughbred Aftercare Alliance, Maryland Jockey Club, Fidelity First, Maryland Thoroughbred Horsemen's Association, and TAA VIP guests selected the horse in each race that was deemed to be the best presented, and that horse's groom received a gift bag and cash prize. The TAA and Maryland Jockey Club promoted the winners on their social media platforms, the winning groom was congratulated on the live simulcast feed, and a congratulatory ad will run in both the Thoroughbred Daily News and BloodHorse Daily on Tuesday and Wednesday, May 24-25, 2022.

“Hosting the Best Turned Out awards at the Preakness is always a highlight for the Thoroughbred Aftercare Alliance,” said TAA Operations Consultant, Stacie Clark Rogers.

“Honoring the grooms who work day in and day out caring for our Thoroughbreds is a privilege and we're grateful for the Maryland Jockey Club for continuing this momentous tradition during the middle jewel of the Triple Crown. Thank you to Beyond the Wire and Fidelity First for their generous prize money donations for this year's awards.”

The Thoroughbred Aftercare Alliance was a charity partner for the 147th Preakness Stakes.

Thoroughbred Aftercare Alliance Best Turned Out award recipients:

Black-Eyed Susan Day

RACE 1

#1 KOBE TOUGH

Groom: Ramon Garcia

Trainer: Timothy Keefe

RACE 2

#2 SAINT EROS GIRL

Groom: Alex Garcaro

Trainer: Ron Moquett

RACE 3 — Presented by the Thoroughbred Aftercare Alliance

#10 NEVER EXPLAIN

Groom: Benjamin Maldonado

Trainer: Claude McGaughey III

RACE 4

#5 GALLANT GOLD

Groom: Caesar Cruz

Trainer: John Salzman, Sr.

RACE 5

#5 LOVE YOU MUCH

Groom: Raul Ivina

Trainer: A. Ferris Allen, III

RACE 6

#9 SHINELIKEADIAMOND

Groom: Phillipe Cortez

Trainer: Timothy Keefe

RACE 7

#16 B DETERMINED

Groom: Hazel & Mazie O'Neil

Trainer: Suzanne Stettinius

RACE 8 — Allaire Dupont Distaff Stakes (G3)

#3 CLICK TO CONFIRM

Groom: Juan Barajas

Trainer: Rodolfo Sanchez-Salomon

RACE 9 — Hilltop Stakes

#5 DETERMINED STAR

Groom: Alvaro Barajas

Trainer: Phil Schoenthal

RACE 10 — Miss Preakness Stakes (G3)

#1 VERYLITTLECENTS

Groom: Eligio Perez

Trainer: Randy Morse

RACE 11 — The Very One Stakes

#11 SPUN GLASS

Groom: Saul Ramirez

Trainer: Michael Trombetta

RACE 12 — Pimlico Special Stakes (G3)

#11 MOHAAFETH

Groom: Victor Manuel Barajas

Trainer: Elvis Trujillo

RACE 13 — George E. Mitchell Black-Eyed Susan Stakes (G2)

#4 MIDNIGHT STROLL

Groom: William Rodriguez

Trainer: John Terranova II

RACE 14

#4 BLAME B B

Groom: Francisco Magdaleno

Trainer: Anthony Aguirre, Jr.

Preakness Stakes Day

RACE 1

#6 ABUELO PAPS

Groom: Howard ThrockMartin

Trainer: Marco Salazar

RACE 2

#1A BENANDJOE

Groom: Jose Magdaleno

Trainer: Hugh McMahon

RACE 3

#10 SPIRITUAL GHOST

Groom: Rafael Magdaleno

Trainer: Rick Buckley

RACE 4 — Maryland Sprint Stakes (G3)

#2 SIR ALFRED JAMES

Groom: Roberto Sanchez

Trainer: Norman Cash

RACE 5 — Gallorette Stakes (G3)

#4 TECHNICAL ANALYSIS (IRE)

Groom: Alvaro Garerro

Trainer: Chad Brown

RACE 6

#9 VOLADOR

Groom: Victor Estrella

Trainer: Hugh McMahon

RACE 7 — Skipat Stakes

#3 CINNABUNNY

Groom: Alex Mata

Trainer: Cathal Lynch

RACE 8 — Dinner Party Stakes (G2)

#4 BEACON HILL

Groom: Pedro Estrada

Trainer: Michael Matz

RACE 9 — Chick Lang Stakes (G3)

#3 DOCTOR JEFF

Groom: Enrique Sanchez

Trainer: Rudy Rodriguez

RACE 10 — James W. Murphy Stakes

#2 LOCAL MOTIVE

Groom: Javier Cruz

Trainer: John Salzman, Jr.

RACE 11 — Sir Barton Stakes Sponsored by Brandon & Diannah Perry to Benefit the Thoroughbred Aftercare Alliance

#1 ETHEREAL ROAD

Groom: Rosa Jimenez

Trainer: D. Wayne Lukas

RACE 12 — Jim McKay Turf Sprint Stakes

#6 SMOKIN' JAY

Groom: Sadie Jenkins

Trainer: Kelsey Danner

RACE 13 — Preakness Stakes (G1)

#4 SECRET OATH

Groom: Arturo Topete

Trainer: D. Wayne Lukas

RACE 14 — UAE President Cup Stakes (G1)

#2 PROUD AMERICAN

Groom: Hector Castellanos

Trainer: Nicole Ruggeri

Paulick Report Icon
GET OUR NEWSLETTER

Receive daily headlines, breaking news alerts, promotions, and much more!

Subscribe
Become An Insider

Support our journalism and access bonus content on our Patreon stream

Learn More